Individuálna terapia

individuálna terapiapárová terapia - Terapeutka Banská Bystrica - PhDr. Ingrid Nosková, PhD.

Individuálna terapia je proces stretnutia klienta s terapeutom, počas ktorého terapeut profesionálne sprevádza klienta pri zvládaní jeho náročných životných situácií, psychických i somatických problémov. Cieľom terapie  je získanie hlbšieho porozumenia o sebe samom, o svojom prežívaní a životnej situácii, v ktorej pociťuje problémy.

Postupné objasňovanie problému mu poskytne dôležité a smerodajné informácie k zlepšeniu schopnosti zvládať vlastný život.  Ide o hlbšie  porozumenie a prijatie seba samého vo svojej celistvosti (so svojimi pozitívami aj negatívami), o  budovanie zvýšenej odolnosti (reziliencie) pri zvládaní náročných  životných situácií, najmä však o objavenie slobody prijímania vlastných rozhodnutí.

Sedenie trvá približne 60 - 90 minút a prebieha v dohodnutých - najčastejšie týždenných alebo dvojtýždenných intervaloch.

Dĺžka trvania terapie závisí od  charakteru riešených problémov a od individuálnych potrieb klienta.

Ako individuálna terapia funguje

Individuálna terapia je rozhovor, v ktorom klient rieši konkrétny problém a terapeut ho empaticky počúva, snaží sa mu čo najlepšie porozumieť a následne mu problém pomáha vyriešiť. Terapeut sprevádza klienta pri hľadaní spôsobu, ako vyriešiť problémovú situáciu a ako porozumieť sám sebe.

Medzi klientom a terapeutom je vzťah dôvery, vzájomného rešpektu a úcty. Vytvorená atmosféra bezpečia pomáha klientom zamerať sa bez obáv a predsudkov na  konflikty, problémy, obmedzenia či vzťahy, ktoré ho trápia. Terapeut pomáha klientovi dosiahnuť zmeny, ktoré si on sám praje a ktoré mu zlepšia jeho kvalitu života.

Tematické zamerania individuálnej terapie

  • akútne psychické krízy (strata partnera, násilné udalosti, psychické vyčerpanie, zmena alebo strata zamestnania, strata životných istôt, strata vlastných hodnôt);

  • ťažkosti pri zvládaní stresových situácií (neschpnosť sebaregulácie, poruchy kontroly impulzov);

  • depresia, úzkosť;

  • poruchy spánku;

  • nízka sebadôvera a sebaúcta;

  • psychosomatické ťažkosti;

  • závislosti látkové;

  • závislosti nelátkové (internet, hazard, nakupovanie